Parsisiųskite elektroninę laikraščio versiją!
   Meniu

 FOTOLAIKAS
 VARDUVININKAI
  Statistika
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
Orai, orų prognozė Jurbarke - Orai24.lt

  Skaityti  

Specialistės patarimai artėjančioms šventėms

SPECIALIAI „MŪSŲ LAIKUI” - Visuomenės sveikatos specialistė dietologė Vaida Skurdenytė

Šaltuoju metų laiku natūraliai padidėja organizmo energijos poreikis, norisi sotesnio ir riebesnio maisto nei vasarą. Todėl pokyčiai racione nėra blogai, svarbiausia per daug nepiktnaudžiauti riebiu ir kaloringu maistu. Šilumos ir energijos puikiai suteiks šiltos sriubos ir troškiniai, pagardinti aštresniais prieskoniais, taip pat šilti gėrimai. Tačiau besirūpinantiems savo svoriu dažniau reikėtų rinktis nesaldintų žolelių arbatą, o ne saldintus ir kaloringus gėrimus, tokius kaip kava ar kakava. Reikėtų stengtis valgyti vietines sezonines daržoves: raugintus kopūstus, morkas, svogūnus, salierus, moliūgus ir kt. bei įvairius patiekalus iš jų. Norint nepriaugti svorio, reikėtų stebėti maisto porcijas, taip pat nepiktnaudžiauti riebiais padažais, riebia mėsa, saldumynais, kaloringais užkandžiais ir pan.
Užkandžiavimas naktį


Persivalgymas ir užkandžiavimas vakarais ir naktimis – dažna viršsvorio priežastis. Daug žmonių skundžiasi, kad rytais pusryčių nevalgo, nes nenori, nespėja, dienos metu dėl darbų taip pat neturi galimybių normaliai pavalgyti, geriausiu atveju tik užkanda, tačiau vakare, grįžę po darbų namo, atsiima už visą dieną ir prisikerta iki soties, dažniausiai persivalgo, suvalgo daugiau negu reikėtų ir taip po truputį kaupia nereikalingus kilogramus. Norint to išvengti, pirmiausiai reikėtų susirguliuoti mitybos režimą: dieną pradėti nuo pusryčių, atrasti laiko ir galimybių pietums, tarp maitinimų užkandžiauti vaisiais, o vakare pasisotinti tik lengva vakariene.


Pusryčių svarba
Pasak dietologės Vaidos Skurdenytės, pusryčiai – itin svarbi mitybos dalis, turinti sudaryti 25–30 procentų viso raciono energinės vertės. Pusryčiai svarbūs normaliai medžiagų apykaitai, sklandžiam virškinimui, taip pat žmogaus energingumui ir darbingumui. Pusryčių valgymas padeda sureguliuoti mitybos rėžimą, išvengti persivalgymo bei galimų svorio problemų. Pasak dietologės, tyrimų duomenimis pusryčius kasdien valgo virš 60 procentų mokyklinio amžiaus vaikų. Pusryčių nevalgymo priežastys įvairios: mokiniai nevalgo, nes nespėja, nenori, neturi tam galimybės ir kt.


Maitinimas mokyklose

Mokyklose ir darželiuose patiekiamo maisto valgiaraščiai turi būti derinami su visuomenės sveikatos specialistais bei sudaromi pagal sveikos mitybos rekomendacijas, atsižvelgiama į rekomenduojamas maistinių medžiagų, energijos, mineralų ir vitaminų normas. Taip pat turi būti laikomasi mitybos įvairovės principo. Be to, kai kurios ugdymo įstaigos dalyvauja projektuose bei turi galimybę nemokamai vaikų mitybą papildyti pieno produktais ir vaisiais.
Kita problema, kad vaikai ne visuomet valgo jiems duodamą maistą. Ypač mokiniai mieliau renkasi bandeles, saldumynus, bulvių traškučius, gaiviuosius gėrimus ir kitus menkaverčius užkandžius, o ne normalius pietus ir sveikus užkandžius.


Pagrindiniai mitybos sutrikimai
Gydytojos teigimu, mityboje, kaip ir daugelyje kitų sričių, kraštutinumai nėra gerai. Viena vertus, dalis žmonių kenčia nuo nuolatinio persivalgymo ir nutukimo, kiti – dėl per didelio noro būti lieknais suserga nervine anoreksija ar nervine bulimija. Tam yra įvairių priežasčių: nuolatinis gražaus ir liekno kūno kultas, įvairios psichologinės problemos. Priklausomai nuo šalies ir kultūros, nervine anoreksija gali sirgti iki 1 procento populiacijos. Moterys serga daug dažniau negu vyrai. Nervinės bulimijos paplitimas gali būti net šiek tiek didesnis, tačiau dažniausiai sergama abiem sutrikimais iš karto.


Sveikos gyvensenos skatinimas
Yra vykdoma daug įvairių projektų, skirtų sveikos gyvensenos skatinimui. Juos inicijuoja valstybės institucijos, privataus sektoriaus atstovai. Šioje srityje aktyviai dalyvauja visuomenės sveikatos biurai ir savivaldybės. Daug projektų yra nukreipta į mokyklinio amžiaus vaikus (organizuojamos įvairios sporto šventės, vaikams nemokamai dalinami vaisiai bei pieno produktai). Tačiau yra ir visuomenės grupėms skirtų iniciatyvų, tokių kaip nemokamos mankštos miestuose.
Pagalba susidūrus su mitybos problemomis
Pasak dietologės, įtariant, kad patys ar artimieji serga mitybos sutrikimais, pagalbos reikėtų kreiptis į specialistus. Tai gali būti psichologas, dietologas ir kiti specialistai, dirbantys šioje srityje. Konsultaciją gali suteikti ir nemokamų jaunimo psichologinės pagalbos linijų savanoriai.

 

Parengė Lina Lukošiūtė